Prodej televizních práv na Premier League

Jen před týdnem koupily stanice BT Sport a Sky televizní práva na tři ročníky Premier League. Za období od sezóny 2016/17 do konce ročníku 2018/19 obdrží liga více než pět miliard liber. Polovinu z nich si kluby rozdělí mezi sebou rovným dílem, jednu čtvrtinu si rozdělí podle konečného umístění a jednu čtvrtinu podle počtu svých zápasů, které budou přenášeny. Část peněz ještě před rozdělením spolknou různé dlouhodobé projekty Premier League, ale i tak to znamená ohromný přísun peněz pro všechny kluby v soutěži. Už dnes patří všech dvacet klubů v Premier League mezi čtyřicet nejbohatších fotbalových klubů světa, za další tři roky by se všechny kluby mohly klidně posunout do první třicítky. Nejčastěji uváděným příkladem je srovnání Burnley a Ajaxu. Nováček Premier League je ekonomicky silnější než tradiční účastník evropských soutěží. A třeba loni si i Cardiff přišel z televizních práv na více peněz než Bayern.

Bylo by pokrytecké kroutit hlavou nad sumou pěnez, která teče od televizních společností fotbalu, protože hlavně díky těmto prostředkům máme všichni možnost prakticky každý zápas Arsenalu vidět, ať už si cestu k přenosu najdeme libovolně. A díky těmto financím si mohou kluby v Premier League, a to nejenom ty na špici tabulky, dovolit přivádět hvězdy světového fotbalu. Stačí se podívat na přestup Bojana Krkiče do Stoke.

Jenže prodej televizních práv se sebou nese i některé průvodní jevy, které fanouška nepotěší. Poprvé nás čekají páteční televizní přenosy. Televizní stanice budou mít i dále poslední slovo nad termínovou listinou. Vzhledem k nárůstu příjmů z televizních práv by se dalo čekat snížení cen vstupného, ale kluby se zatím k této otázce vyjadřují jen velmi opatrně a neurčitě.

A jako perličku na závěr jsem si nechal ukázku toho, jak vypadá práce televizních stanic s termínovou listinou v případě dalšího kola FA Cupu. Arsenal hraje v Manchesteru, Bradford v Readingu. V obou případech dělí kluby více než třista kilometrů. Aston Villa hraje s West Bromwich, oba kluby jsou prakticky sousedé, podobně je to i s duelem Liverpoolu a Blackburnu. Obě utkání nejvzdálenějších soupeřů se odehrají v časy, které jsou k fanouškům, kteří budou chtít se svým týmem cestovat na zápas, velmi kruté. Fandové Readingu si přivstanou, aby stihli sobotní zápas ve 13:45. A fanoušky Arsenalu čeká noční návrat z Manchesteru po pondělním zápase ve 20:45. Ti, kteří budou cestovat vlakem, se domů nedostanou ještě ani na úterní snídani.

Blog je napsán pro gunners.cz.